Locul 3 la Campionatul European de MMA pentru Moldova

Joi, 20/06/2013 - 18:56 -- e.stiubei
20 iunie 2013
Română

Echipa de sportivi moldoveni, susţinută de Moldcell, a demonstrat întregii Europe că ai noştri ştiu să câştige! Lotul naţional de Arte Marţiale Mixte (MMA - Mixed Martial Arts) a obţinut o medalie de argint şi două medalii de bronz la Campionatul European de Seniori, desfăşurat în perioada 14 - 16 iunie în oraşul Kiev, Ucraina. Cu doar cinci sportivi în lot, Moldova s-a clasat pe locul trei în clasamentul general pe echipe, fiind devansată doar de Federaţia Rusă şi Ucraina.

Echipa condusă de antrenorul Ion Gheorghiu, a câştigat 3 medalii pentru Moldova, în diferite categorii de greutate:

• Eugen Tcaci şi Victor Bargan au obţinut medaliile de bronz la categoriile de greutate de 70,1 kg şi 92 kg, respectiv.
  • Grigore Panfilii de 23 ani a obţinut medalia de argint la categoria de 77 kg, în clasamentul individual.

Despre performanţa reuşită la Campionatul European, sportivii noştri au vorbit în cadrul unei conferinţe de presă.

La Campionatul European din Ucraina au participat peste 150 luptători din 26 ţări. Următoarea competiţie pe agenda luptătorilor noştri este Campionatul Mondial din Sankt-Petersburg, planificat pentru octombrie 2013. Le dorim mult succes campionilor noştri!